Sunshine and Showers

Sunshine and Showers

max temp: 14°C

min temp: 6°C

Search

Suffolk Show 2018 - list of winners

PUBLISHED: 15:06 01 June 2018 | UPDATED: 15:34 01 June 2018

The Grand Parade on the final day of the Suffolk Show 2018  Picture: SARAH LUCY BROWN

The Grand Parade on the final day of the Suffolk Show 2018 Picture: SARAH LUCY BROWN

Archant

Here’s a list of the winners at this year’s Suffolk Show.

THE FLOWER SHOW

1: Show Gardens Competition

Gold: Easton and Otley College

Gold: Beyond the Wall

Silver Gilt: Ed Hopkins Landscapes and Garden Design

Silver Gilt: Chester Gardener Ltd

FLOWER ARRANGEMENT

Trophy Class - The Diana Alexander Salver, for the Best Exhibit in Class 1: Great Baddow Flower Club

Trophy Class - The Perpetual Challenge Cup, presented by H J Guyton Esq for the Best Exhibit Classes 2-11 (Best in Show): Anne Arbon

Trophy Class - The Veronica Jolly Perpetual Challenge Trophy, presented by Mr Patrick Jolly, for the exhibitor gaining the most points in classes 2-10: Susan Street

Trophy Class - The Margaret Burton Perpetual Bowl for the Best Use of Fresh Garden Plant Material in Classes 2 - 11: Linda Harman

Trophy Class - The Rosemary Black Perpetual Trophy, for the Best Use of Colour in Classes 2-13: Susan Street

Trophy Class - The Perpetual Challenge Cup presented by Mrs Clarice Tayler for the Best Exhibit in Classes 12 & 13 (Juniors): Harry Harman

2: Vibrant India - a pedestal exhibit: Anne Arbon

3: The Emerald Isle - pave class: Susan Street

4: Simply Japan: Linda Harman

5: Tropical Paradise: Jenni Baker

6: The Ancient World: Janet Greengrass

7: Out of Africa: Susan Street

8: City Skyline: Jill Clarke

9: Arctic Chill: Ruth Prior

10: The Globe: Lindi Carrington

11: Among the shore. This class is open to novices only (those who have never won a first prize at any Suffolk Show): Jo Crapnell

12: Flamenco Time - A Decorated Fan - A Craft Class. This class is open to Juniors only, aged 5-11 years on 1 June 2018: Harry Harman

13: Flamenco Time - A Decorated

Fan - A Craft Class. This class is open only to Juniors aged 12-17 years on 1 June 2018: Pippi Bateman

FARRIERY

9: Fireman and Doorman pairs class - Wednesday: Tom AWCF Farmer

HEAVY HORSES

11: Best shod horse: JW & M McIntyre

12: Young Handler - aged 12 to 18 years on day of the show leading a heavy horse: Mr George Paul

SUFFOLK

15: Suffolk - gelding, four years old and over, foaled 2014 or before: Mr A Wager

16: Suffolk - gelding, two or three years old: Mr John Groom

17: Suffolk - filly, colt or gelding, Yearling: Mr George Paul

18: Suffolk - special - best gelding: Mr A Wager

19: Suffolk - filly, two or three years old: Mr & Mrs JW Fleming

20: Suffolk - special best two year old filly bred by the exhibitor: Mr & Mrs JW Fleming

21: Suffolk- mare, four years old and over, foaled 2014 or before: Mr John Groom

22: Suffolk - mare, four years old and over, with her foal at foot. (Not eligible for ): Mr & Mrs JW Fleming

23: Suffolk - foal entered in: FA & CA Kinge

24: Suffolk- special - best mare and foal. To be judged jointly: Mr & Mrs JW Fleming

25: Suffolk - special - best foal eligible for entry in the Suffolk Stud Book: FA & CA Kinge

26: Suffolk - champion - best mare or filly: Mr John Groom

27: Suffolk - special - mare two years old and over with the best feet: K Cracknell

28: Suffolk - stallion, two or three years old, foaled in 2016 or 2015: Mrs Lawrence Hoskins

29: Suffolk - stallion, four years old and over, foaled in or before 2014: Mrs Fiona Clark

30: Suffolk - champion - best stallion: Mrs Fiona Clark

32: Suffolk- special - mare, stallion or gelding with the best feet: Mr George Pratt

33: Best two Suffolk Horses, the property of one exhibitor: Mr John Groom

34: Suffolk - supreme champion: Mr John Groom

CLYDESDALE

55: Clydesdale - Stallion, mare or gelding, four-years-old or over: JW & M McIntyre

56: Clydesdale - Colt, filly or gelding, one, two, or three years old: Helen Chester

57: Clydesdale - Special - The Clydesdale Horse Society Shield: None forward

58: Clydesdale - Champion - Best exhibit: JW & M McIntyre

TURNOUTS - Any heavy breed

59: Heavy Horse Harness Class - stallion, mate or gelding in harness: Ms Lara Heath

60: British ridden heavy horse of the year - mare, stallion or gelding, any breed - four years and over: Middleton Percherons

61: Ridden heavy horse - mare, stallion or gelding, any breed - four years and over: Middleton Percherons

62: The heavy horse pairs trade turnout: JH Goodwin

63: The heavy horse pairs agricultural turnout: N Manders

64: Special - Best Suffolk Pair from: None forward

65: The heavy horse two-wheeled cart single turnout: JW & M McIntyre

66: The heavy horse teams: JH Goodwin

LIGHT HORSES

91: Unaffiliated ridden hunter: Mrs AT Rogerson

RIHS AMATEUR RIDDEN HUNTERS

92: Ridden amateur lightweight or small hunter - Mare or gelding, four years old or over capable of carrying up to 12 stone 7lbs: Mrs F Babington

93: Ridden amateur middleweight or heavyweight hunter - Mare or gelding, four years old or over capable of carrying up to 12 stone 7lbs: Mrs Cerys Ford

94: Champion - Best Amateur Hunter: Mrs F Babington

RIHS RIDDEN HUNTERS

95: Ridden lightweight hunter - Mare or gelding, four years old or over capable of carrying up to 12 stone 7lbs: Mr and Mrs MJ Jerram

96: Ridden middleweight hunter - Mare or gelding, four years old or over capable of carrying up to 12 stone 7lbs, but not exceeding 14 stone: Justine Armstrong Small

97: Ridden heavyweight hunter - Mare or gelding, four years old or over, to carry over 14 stone: Mrs Helen Cowley

98: Champion - best ridden hunter

99: Ridden ladies hunter - mare or gelding, four years or over, suitable to carry and be ridden by a lady side saddle: Mrs Ruth Flack

100: Ridden small hunter - mare of gelding, four years old or over, exceeding 148cms: Natalie Buckley

101: Classical ladies side-saddle class: Mrs Alexandra Bevan

102: Side-saddle open equitation: Mrs Alexandra Bevan

103: Side-saddle Concours d’Elegance: Mrs Clare Simper

WORKING HUNTERS

104: RIHS working hunter - mare, gelding or stallion (competing stallions must have a red, white and blue ribbon displayed in their tail), four years old and over, exceeding 148cms (14.2hh approx): Justine Armstrong Small

105: Novice working hunter - mare, gelding or stallion: Edmond Mahoney

106: Champion - best working hunter: Justine Armstrong Small

THE RoR TATTERSHALLS THOROUGHBRED RIDDEN SHOW SERIES QUALIFIER 2018

107: RoR thoroughbred - mare or gelding, four years or over, any height: Mrs Abigail Sole

IN_HAND SKEWBALD AND PIEBALD

133: I/H BSPA best colour and markings, any sex, age, height, colour or type: Richard Williams

134: I/H Youngstock, one, two or three year old Horse or Pony. Any sex. To be plaited. No Foals: Mrs Caroline Ward

135: I/H Youngstock, one, two or three year old Horse or Pony, Native, Traditional or Cob. Any sex. To be shown natural state or hogged. No Foals: Lacey Smith

136: I/H BSPA best Skewbald and Piebald: Emma Barr

137: I/H BSPA Cobs, VAnners, Traditionals and Natives, any height or age: Greta Fuller

IN HAND FOREIGN & RARE NATIVE BREEDS

160: I/H pure bred foreign or rare native breed - mare, stallion or gelding, four years old or over: Lauren Johnson

161: I/H pure bred foreign or rare native breed champion - best exhibit: Lauren Johnson

SENIOR SHOWING - INCORPORATING THE OLYMPIA ANTHONY EVANS SSADL HOME PRODUCED DIRECT ROUTE IN-HAND & RIDDEN QUALIFIERS 2018

163: In-hand senior-plus horse or pny, 24 years old and over: Rachael Woolsey

164: In-hand senior horse or pony, 19-23 years old: Anne Sears

166: I/H Senior champion & the Olympia Anthony D Evans SSADL In-hand direct route qualifier: Mrs L Scott

COACHING CLASS, MULTIPLES AND MARATHON

171: Coaching - four in hand to be driven to a Private, Road or Regimental Coach: Haydn Webb & Paul White

172: Multiple turnout - for teams of six, five, four or three horses or ponies, driven to a traditional carriage: Hartland Carriages

173: Coaching & Multiples - special - best turned out grooms: None forward

PRIVATE DRIVING

177: Private driving - novice horse or pony which has never won a first or second prize or rosette in a harness class at a County Show: Nigel Fuller

178: Private driving - single pair or tandem. Non-Hackney type, over 138cms: Mr & Mrs P Atkinson

180: Private driving - single, pair or tandem. Non-Hackney type, not exceeding 138cms: Mrs Heab Clayden

181: Private driving - special - best pair or Tandem of fully registered Mountain and Moorland ponies in (not exceeding 138cms): Mr & Mrs JL Snowdon

182: Private driving - single, pair or tandem. Hackney-type: Mr Gordon Marks

184: Private driving - champion - best exhibit: Ms Mandy Burdick

TRADE AND VINTAGE VEHICLE TURNOUTS

185: Light Trade Turnout: T Cribb & Sons

186: Vintage turnout - old vehicle, in Private or Trade Turnout, with two-wheeled vehicle: Mark Fuller

187: Vintage Turnout - old vehicle, in Private or Trade Turnout, with four-wheeled vehicle: T Cribb & Sons

PLEASURE DRIVING

188: Pleasure driving: Emily Hamilton

THE OSBOURNE REFRIGERATORS DOUBLE HARNESS SCURRY CHAMPIONSHIP

189: Scurry - pair. 122cms and under, to be driven to a four-wheeled vehicle: Osbourne Refrigerator Ltd

190: Scurry - pair. Exceeding 122cms, not exceeding 148cms, to be driven to a four-wheeled vehicle : Mr Gareth Roberts

RIDDEN PONIES/SHOW PONIES

193: RIHS show pony on leading rein: Mrs C McIntosh & Mr P Brightwell

194: RIHS open first ridden show pony: Ms Julie Templeton

195: Show pony - champion mini pony - best exhibit from: Mrs C McIntosh & Mr P Brightwell

196: RIHS show pony, four years old or over, nor exceeding 128cms: Nrs C Highnam

197: RIHS show pony four years old or over, over 128cms and notr exceeding 138cms: Helen Gough

198: RIHS show pony, four years old or over, over 138cms and not exceeding 148cms: Mrs S Parkhouse

199: Show pony - champion - best show pony from: Helen Gough

SHOW HUNTER PONIES

200: Lead rein pony of hunter type, mare or Gelding, 4 years old and over, not exceeding 122cms: Ms Kelly Miller

201: RIHS pony of show hunter type, four years old or over, not exceeding 122cms: Claire Drewery

202: RIHS pony of show hunter type, four years old or over, exceeding 122cms but not exceeding 133cms: Mr & Mrs Tony and ALison Georgakis

203: RIHS pony of show hunter type, four years old or over, exceeding 133cms but not exceeding 143cms: T Baldwin

204: RIHS pony of show hunter type, four years old or over, exceeding 143cms but not exceeding 153cms: None forward

205: SHP - champion - best exhibit: T Baldwin

BREEDING PONIES

212: Breeding pony - colt, filly or gelding. Yearling, two or three years old: Mrs SM Palmer

213: Breeding pony - special - best youngstock: Mrs SM Palmer

214: Breeding pony - mare or gelding not exceeding 148cms, four years old or over (including Broad Mares in foal or with foal at foot): Mrs D Herron

215: Breeding pony - special: - best foal in previous class: None forward

216: Breeding pony - champion - best exhibit: Mrs SM Palmer

MOUNTAIN AND MOORLAND NOVICE WORKING HUNTER PONY CHAMPIONSHIP

217: M&M novice WHP - stallion , mare or gelding, four years old or over, not exceeding 122cms: Mrs B Varney

218: M&M novice WHP - stallion , mare or gelding, four years old or over, exceeding 122cms but not exceeding 133cms: Andrea Pearman

219: M&M novice WHP - stallion , mare or gelding, four years old or over, exceeding 133cms but not exceeding 143cms: Amy Crosby

220: M&M novice WHP - stallion , mare or gelding, four years old or over, exceeding 143cms but not exceeding 148cms (with the exception of Dales and Welsh Section D Cobs): Sarah Seaman

221: M&M novice WHP - champion - best exhibit: Sarah Seaman

HORSE OF THE YEAR SHOW THE BRITISH SHOW PONY SOCIETY MOUNTAIN & MOORLAND WORKING HUNTER PONY CHAMPIONSHIP QUALIFIER

222: Mountain and Moreland, exc 143cms working hunter pony, stallion, mare or gelding, four years and over, exceeding 143cms: Mrs T Heathcote

223: Mountain and Moreland, 143cms working hunter pony, stallion, mare or gelding, four years and over, exceeding 133cms but not exceeding 143cms: Amy Smith

224: Mountain and Moreland,

133cms working hunter pony, stallion, mare or gelding, four years and over,exceeding 122cms but not exceeding 133cms: Anna

Beresford

225: Mountain and Moreland, 122cms working hunter pony, stallion, mare or gelding, four years and over, not exceeding 122cms: Mrs T Heathcote

226: M&M WHP - champion - best exhibit: Jayne Reading

LEAD REIN & FIRST RIDDEN MOUNTAIN & MOORLAND

227: Lead rein Mountain and Moorland : Mrs Teresa Rackham

228: First ridden Dartmoor, Exmoor, Shetland and New Forest: Sarah Townes

229: First ridden Welsh (sections A & B): Mr P Brightwell & Mrs C McIntosh

230: First ridden - champion - best exhibit from: Mrs Teresa Rackham

THE BSPS LeMieux HERITAGE MOUNTAIN & MOORLAND RIDDEN CLASSES

231: The BSPS LeMieux Heritage Mountain & Moorland Ridden - Dartmoor, Exmoor and Shetland: Mrs E Arnold

233: The BSPS LeMieux Heritage Mountain & Moorland Ridden - Connemare and New Forest: Mrs C Thorpe

234: The BSPS LeMieux Heritage Mountain & Moorland Ridden - Dales, Fell and Highland: Sarah Parker

235: The BSPS LeMieux Heritage Mountain & Moorland Ridden - Welsh(Sections A & B): Alice Tomlinson

236: The BSPS LeMieux Heritage Mountain & Moorland Ridden - Welsh (Section C): Sara Dowdeswell

237: The BSPS LeMieux Heritage Mountain & Moorland Ridden - Welsh (Section D): Henry Hird

238: The BSPS LeMieux Heritage Mountain & Moorland Ridden - champion - The first and second

prize winners from to parade: Henry Hird

RIDDEN MOUNTAIN & MOORLAND

239: Ridden M&M - Dartmoor, Exmoor, Shetland, Welsh Sections A & B - stallion, mare or gelding, four years old or over: S Duncan

240: Ridden M&M - Connemara & New Forest - stallion, mare or gelding, four years old or over: Ms Chris Rushford

241: Ridden M&M - Dales, Fell & Highland - stallion, mare or gelding, four years old or over, Rider any age: Angela Carter

242: Ridden M&M - Welsh Sections C & D - stallion, mare or gelding, four years old or over, Rider any age: Anna Chaplin

243: Ridden M&M - champion - best exhibit: Angela Carter

DARTMOOR & EXMOOR

244: I/H Dartmoor & Exmoor - Dartmoor, mare, stallion or gelding, four years old or over, or colt two or three years old: Mrs E Arnold

245: I/H Dartmoor & Exmoor - special - best Dartmoor foal from previous class: None forward

246: I/H Dartmoor & Exmoor - Exmoor, mare, stallion or gelding, four years old or over: Miss C Bull & Mrs K Scorey Sayer

247: I/H Dartmoor & Exmoor - special - best Exmoor foal from previous class: Mrs S Wooderson & Mrs M Haynes

248: I/H Dartmoor & Exmoor - Dartmoor, filly or gelding, one, two or three years old or colt yearling or Exmoor, filly colt or gelding, one, two or three years old: A Attwood

249: I/H Dartmoor & Exmoor - special - best yearling in previous class: A Attwood

250: I/H Dartmoor & Exmoor - special: Miss C Bull & Mrs K Scorey Sayer

251: I/H Dartmoor & Exmoor - special a rosette is kindly offered by the Dartmoor Pony Society for the vest Dartmoor Pony: Mrs E Arnold

252: I/H Dartmoor & Exmoor - special: Miss C Bull & Mrs K Scorey Sayer

DALES, FELL AND HIGHLAND

253: I/H Dales, Fell and Highland - mare, stallion or gelding, four years old or over: Julie S Barton

255: I/H Dales, Fell and Highland - filly, colt or gelding, one, two or three years old: Mrs G Chambers

256: I/H Dales, Fell and Highland - special - best yearling in previous class: Caroline Eagle

257: I/H Dales, Fell and Highland - special: Julie S Barton

258: I/H Dales, Fell and Highland - special - a special rosette is offered by the Dales Pony Society for the best Registered Dales Pony: None forward

259: I/H Dales, Fell and Highland - special - Breed Society Rosette offered for the Best Registered Fell Pony: Miss Lindsey Walton

260: I/H Dales, Fell and Highland - The Highland Pony Society kindly offer a rosette for the best Highland Pony in these classes: Julie S Barton

CONNEMARA AND NEW FOREST

261: I/H Connemara & New Forest - mare, stallion or gelding, four years old or over: Ms Chris Rushforth

262: I/H Connemara & New Forest - special - best foal from previous class: Miss Lauren L Ryan

263: I/H Connemara & New Forest - filly, colt or gelding, one, two or three years old: Karen Knighton

265: I/H Connemara & New Forest - special: Ms Chris Rushforth

266: I/H Connemara & New Forest - special - The British Connemare Pony Society kindly offer a rosette to the highest places Connemara Pony in owned by a BCPS member: Mrs J Etheridge

267: I/H Connemara & New Forest - special - best New Forest Pony: Ms Chris Rushforth

WELSH MOUNTAIN (Section A)

268: I/H Welsh Section A - stallion, four years old or over: Mark and Liz Kilbey

269: I/H Welsh Section A - mare or gelding, four years old or over: Mrs S Page

270: I/H Welsh Section A - special - best foal in previous class: None forward

271: I/H Welsh Section A - filly, colt or gelding, yearling: Mr PKJ Brightwell

272: I/H Welsh Section A - filly, colt or gelding, two or three years old: W Leeuwis

274: I/H Welsh Section A - special - best gelding: Helen Nelson

WELSH PONIES (Section B)

275: I/H Welsh Section B - stallion, four years old or over: Mrs A

Fisher

276: I/H Welsh Section B - mare or gelding, four years old or over: Mr D Burkin & Mrs S Burkin

277: I/H Welsh Section B - special - best foal in previous class: None forward

278: I/H Welsh Section B - filly, colt or gelding, yearling: P Clark

279: I/H Welsh Section B - filly, colt or gelding, two or three years old: P Clark

280: I/H Welsh Section B - special: Mrs A Fisher

281: I/H Welsh Section B - special - best gelding: Mr D Burkin & Mrs S Burkin

WELSH PONIES (COB TYPE) (Section C)

282: I/H Welsh Section C - stallion, four years old or over: Miss Nicole Musson

283: I/H Welsh Section C - mare or gelding, four years old or over: James Scammell

284: I/H Welsh Section C - special - best foal in previous class: None forward

285: I/H Welsh Section C - filly, colt or gelding, yearling: Ballagh Stud

286: I/H Welsh Section C - filly, colt or gelding, two or three years old: Victoria Selfe

287: I/H Welsh Section C - special: James Scammell

288: I/H Welsh Section C - special - best gelding: Jodie Sillett

WELSH PONY & COB SOCIETY GELDING INCENTIVE SCHEME

297: I/H Welsh - special - overall best gelding from The Millcroft Stud Champion and Reserve Champion Rosettes: Mr D Burkin & Mrs S Burkin

298: I/H Welsh - special - National High Point Junior Gelding of the Year: Helen Nelson

SHETLAND (REGISTERED ONLY)

299: I/H Shetland - stallion or gelding, four years old or over: Holly Bland

300: I/H Shetland - special - best gelding in previous class: Susannah Muir

301: I/H Shetland - mare, four years old or over, with our without foal at foot: Mrs Sheila James

302: I/H Shetland - special - best foal in previous class, Rosette presented by the Shetland Pony Stud Book Society: None forward

304: I/H Shetland - special - best yearling in previous class: Mrs J Jacketts

305: I/H Shetland - special - rosette resented by the Shetland Pony Stud Book Society: Holly Bland

IN-HAND MOUNTAIN & MOORLAND CHAMPIONSHIP

307: Champion - Best Exhibit. The first and second prize-winners to parade before the judge from: Mark & Liz Kilbey

BEST IN-HAND PONY

308: Special - best in-hand pony: Mark & Liz Kilbey

INTER-BREED - RARE & MINORITY

330: Special - best Exhibit from a breed on the RBST Watchlist: None forward

DAIRY INTER-BREED AND GROUP CHAMPIONSHIPS

331: Dairy Cattle - Supreme dairy female champion: John Smith

332: Dairy Cattle - Pair of dairy females: Designer Holsteins

333: Dairy Cattle - champion - The inter-breed dairy cattle group of three championship: Designer Holsteins

334: Dairy Cattle - Progeny group: Bolderston & Partners

BEEF INTER-BREED AND GROUP CHAMPIONSHIPS

335: Beef cattle - supreme champion: Barwood & Padfield

336: Beef cattle - special - best Native exhibit: Iken Hall Farms

337: Beef cattle - pair of beef animals: Barwood & Padfield

338: Beef cattle - champion - the inter-breed beef cattle group of three championship: Barwood & Padfield

339: Beef cattle - progeny group: J & S Loveday and Iken Hall Farms

340: Champion- beef cattle - junior inter-breed championship: Wissington Charolais (J&J Rix)

YOUNG HANDLER & CALF CLASS - DAIRY BREEDS

341: Dairy cattle young handler aged 9 years and under: Bolderston & Partners

342: Dairy cattle young handler aged 10-19 years: T Barrell & A Malt

343: Champion - young dairy handler: T Barrell & A Malt

344: dairy calf - up to 12 months of age: Bolderston & Partners

YOUNG HANDLER - BEEF BREEDS

346: Beef cattle intermediate handler aged 9-13 years on day of Show, leading animal of suitable size: Mr J Doyle

347: Special - best Handler of a Red Poll from classes 345 and 346: None forward

349: Beef cattle champion handler: Overbury Hall Angus

HOLSTEIN YOUNG BREEDERS CALF SHOW

355: Holstein Calf Show - junior handler - 12 years and under on 1 January 2018: Mrs Holly Dyer

356: Holstein Calf Show - Intermediate handler - aged between 13 and 15 years of age on 1 January 2018: Smith Farms

357: Holstein Calf Show - Senior handler - aged between 16 and 20 years of age on 1 January 2018: Designer Holsteins

358: Holstein Calf Show - mature handler - aged between 21 and 26 years of age on 1 January 2018: Mrs Holly Dyer

359: Holstein Calf Show - champion showman - All first and Second prize-winners from are eligible to compete: Mrs Holly Dyer

360: Holstein Calf Show - calf born on or after 11 February 2018: Mrs Holly Dyer

361: Holstein Calf Show - calf born between 1 December 2017 and 31 January 2018: Smith Farms

362: Holstein Calf Show - calf born between 1 October and 30 November 2017: Smiths Farms

363: Holstein Calf Show - calf born between 1 August and 30 September 2017: Mrs Holly Dyer

365: Holstein Calf Show - calf born between 1 April and 31 May 2017: Smith farms

367: Holstein Calf Show - champion calf - All first and second prize-winners from are eligible to parade: Smith Farms

DAIRY BREEDS

368: Holstein - maiden heifer, 12-18 months of age on the day of the Show: Designer Holsteins

369: Jersey - maiden heifer, 12-18 months of age on the date of the Show: Bolderston & Partners

370: Other dairy breed - maiden heifer, 12-18 months of age on the date of the Show: John Smith

371: Holstein - heifer, in calf with first calf not more than three years old on day of Show, and due to calve at not more than three years one month of age : Designer Holsteins

372: Jersey - heifer in calf with first calf: Bolderston & Partners

373: Other dairy breed - heifer in calf with first calf: T Barrell & A Malt

374: Holstein - cow, at least five months in calf with second calf: Designer Holsteins

375: Jersey - dry cow, any age: Bolderston & Partners

376: Other dairy breed - dry cow, any age: John Smith

377: Holstein - heifer in milk: Mrs Holly Dyer

378: Holstein - champion heifer: Mrs Holly Dyer

379: Jersey - heifer in milk, having calved under two and a half years: Moonshine Jerseys

380: Jersey - special - best Jersey heifer: Moonshine Jerseys

381: Other dairy breed - heifer in milk, having calved at under three years of age: John Smith

382: Holstein - cow in milk, having calved twice: Smith Farms

383: Jersey - junior cow in milk having had two or three calves: CB Smith

384: Other dairy breed - junior cow in milk having had two or three calves: John Smith

385: Holstein - junior cow in milk having calved three times: CR Cawston Limited

386: Jersey - senior cow in milk having had four or more calves: Bolderston & Partners

387: Other dairy breed - senior cow in milk having had four or more calves: Suffolk Farmhouse Cheeses

388: Holstein - cow in milk, having calved four or more times: Designer Holsteins

389: Holstein - champion cow: Designer Holsteins

390: Holstein - special - best female owned, bred and exhibited by a Suffolk Holstein Club Member: Smith Farms

391: Holstein - breed champion. Champions and reserve champions to parade: Designer Holsteins

392: Jersey - champion - best exhibit: Moonshine Jerseys

393: Jersey - special - best cow or heifer registered in the Herd Book and bred by an exhibitor who is a current member: Moonshine Jerseys

394: Jersey - special - best female bred and owned by a member of the East Anglian Jersey Cattle Club and exhibited at the Suffolk Show: Moonshine Jerseys

395: Other dairy breed - champion - best exhibit: John Smith

396: Other dairy breed - special - best Ayrshire exhibit: John Smith

397: Other dairy breed - special - best British Freisian exhibit: T Barrell & A Malt

398: Other dairy breed - special - best Guernsey exhibit: Suffolk Farmhouse Cheeses

399: Other dairy breed - special - East Anglian Guernsey of the year for the exhibitor gaining the most points at the show: Suffolk Farmhouse Cheeses

400: Holstein - special - best Group of three drawn from the Holstein breed classes, the property of the same exhibitor: Designer Holsteins

401: Jersey - special - best Group of three drawn from the Jersey breed classes, the property of the same exhibitor: CR Cawston Limited

More results will appear in tomorrow’s EADT

402: Other dairy breed - special - best Group of three drawn from the Other dairy breed classes, the property of the same exhibitor: John Sith

DEXTER

403: Dexter - cow in milk: Kelvin & Lottie James

404: Dexter - heifer over 18 months in milk or in calf with first Calf: Kelvin & Lottie James

405: Dexter - heifer under 18 months on day of the Show: Miss Joan Angel

407: Dexter - champion female: Kelvin & Lottie James

409: Dexter - bull any age: Kelvin & Lottie James

410: Dexter - champion bull: Kelvin & Lottie James

411: Dexter - special - best bull born on or after 1st January 2017: None forward

412: Dexter - breed champion - The Champion and Reserve Champion Bull and Female to parade. The Dexter Cattle Society kindly offers a Championship Spoon and Rosette: Kelvin & Lottie James

RED POLL

413: Red Poll - maiden heifer, born on or after 1 January 2017: Shuttleworth College Farms

414: Red Poll - maiden heifer, born on or between 1 January 2016 and 31 December 2016: Lady V J Getty

415: Red Poll - heifer, in calf or with calf at foot (first calf): J & A Hunt

416: Red Poll - best suckled calf from class 418: J & A Hunt

418: Red Poll - cow or heifer, in milk or with calf at foot: Lady VJ Getty

419: Red Poll - special - best Suckled Calf from class 418: Lady VJ Getty

420: Red Poll - special - Cow with the best udder: Lady VJ Getty

421: Red Poll - champion female: Lady VJ Getty

422: Red Poll - special - Best Maiden Heifer. The first and second prize-winners from to parade: Lady VJ Getty

423: Red Poll - bull, born on or after 1st January 2017: Caoekl Manor College

424: Red Poll - bull, born on or between 1 January 2016 and 31 December 2016: GP & SJ Barnes

425: Red Poll - bull, born before 1 January 2016: GP & SJ Barnes

426: Red Poll - champion bull: GP & SJ Barnes

427: Red Poll - breed champion - The Champion and Reserve Champion Bull and Female to parade: GP & SJ Barnes

428: Red Poll - special - Best Pair. Any two animals to be drawn from the Red Poll breed classes, the property of and bred by the same exhibitor: J Rea - Ladlers Herd (shown by Writtle College)

429: Red Poll - special - Best Group of Three drawn from the Red Poll breed classes, the property of the same exhibitor: J Rea - Ladlers Herd (shown by Writtle College)

CATTLE

ABERDEEN ANGUS

430: Aberdeen Angus - bull, born before 1 January 2017: Hawstead Lodge Herd

431: Aberdeen Angus - bull, born on or after 1 January 2017: Park Wall Aberdeen Angus

432: Aberdeen Angus - champion bull: Park Wall Aberdeen Angus

433: Aberdeen Angus - heifer, born on or after 1 January 2017: Shadwell Estate Co Ltd

434: Aberdeen Angus - heifer, born on or after 1 January 2016 and before 1 January 2017: Overbury Hall Angus

435: Aberdeen Angus - cow in milk or in calf, born before January 1 2016: Shadwell Estate Co Ltd

436: Aberdeen Angus - Champion female: Shadwell Estate Co Ltd

437: Aberdeen Angus - breed champion - The Champion and Reserve Champion Bull and Female to parade. The Aberdeen Angus Society Championship Sash and Commemorative Medal to the Champion: Shadwell Estate Co Ltd

438: Aberdeen Angus - special - Best exhibit owned and bred by the exhibitor. The Aberdeen Angus Society Rosette: Shadwell Estate Co Ltd

439: Aberdeen Angus - special - Best Group of Three drawn from the Aberdeen Angus breed classes, the property of the same exhibitor: Hawstead Lodge Herd

HEREFORD

440: Hereford - special - Best

Pair, under two years on day of

Show, bred and exhibited by a member of Midlands & East: GW Farms

441: Hereford - special - Best Group of Three drawn from the Hereford breed classes, the property of the same exhibitor: Mr Clive Bidmead

442: Hereford - bull born on or after 1 January 2017: PRJ & LR Vincent

443: Hereford - bull born on or between 1 August and 31 December 2016: GW Farms

444: Hereford - bull born before 1 August 2016: GW Farms

445: Hereford - champion bull: PRJ & LR Vincent

446: Hereford - heifer born on or after 1 January 2017: PRJ & LR Vincent

447: Hereford - heifer born between 1 January and 31 December 2016: Newtoncroft Farms Ltd

448: Hereford - cow or heifer born before 1 January 2016: Mr Clive Bidmead

449: Hereford - champion female: PRJ & LR Vincent

450: Hereford - breed champion - The champion and reserve champion bull and female to parade. The Midlands and East Anglia Hereford Breeders’ Association special prize and championship rosette: PRJ & LR Vincent

HIGHLAND

451: Highland - senior bull, born before 1 January 2017: GJH & IE Rainey

452: Highland - junior bull, born in 2017: GJH & IE Rainey

453: Highland - champion bull: GJH & IE Rainey

455: Highland - heifer, born in 2015-2017: GJH & IE Rainey

456: Highland - champion female: GJH & IE Rainey

457: Highland - breed champion - The Champion and Reserve Champion Bull and Female to parade. The Highland Cattle Society Rosette. The Midland & Southern Highland C: GJH & IE Rainey

458: Highland - special - Best Pair of animals, any age: GJH & IE Rainey

459: Highland - special - Best Group of Three drawn from the Highland Breed classes, the property of the same exhibitor: GJH & IE Rainey

LINCOLN RED

460: Lincoln Red - heifer, born on or after 1 January 2017: AWJ &EL Bambridge

461: Lincoln Red - heifer, born on or between 1 January 2016 and 31 December 2016: RM Shaw

462: Lincoln Red - cow, in milk, in calf or with calf at foot, born before 1 January 2016: J&S Loveday

463: Lincoln Red - champion female: AWJ &EL Bambridge

464: Lincoln Red - bull, born on or after 1 January 2017: Iken Hall Farms

465: Lincoln Red - bull, born before 1 January 2017: Iken Hall Farms

468: Lincoln Red - special - Best Group of Three drawn from the Lincoln Red breed classes, the property of the same exhibitor: Iken Hall Farms

LONGHORN

469: Longhorn - bull, any age: T&S Farms

470: Longhorn - champion bull: T&S Farms

471: Longhorn - special - Best Junior Bull. Rosette kindly donated by the Longhorn Cattle Society: T&S Farms

472: Longhorn - heifer, born on or after 1 January 2017: AK Clark & Sons

473: Longhorn - heifer, born in 2016: AK Clark & Sons

474: Longhorn - cow or heifer, in milk or in calf, born on or before 1 January 2016: Mrs Sarah E Coleman

475: Longhorn - champion female: AK Clark & Sons

476: Longhorn - breed champion - The Champion and Reserve Champion Bull and Female to parade. The Longhorn Cattle Society kindly donate Champion & Reserve Champion Rosettes: AK Clark & Sons

477: Longhorn - special - Best Longhorn bred by the exhibitor: AK Clark & Sons

478: Special - Best Pair drawn from the Longhorn Breed classes, the property of the same exhibitor: AK Clark & Sons

479: Longhorn - special - Best Group of Three drawn from the Longhorn Breed classes, the property of the same exhibitor: AK Clark & Sons

SOUTH DEVON - THE NATIONAL SHOW 2018

480: South Devon - cow, born on or before 31 December 2014, certified in calf or with calf at foot, having had a full term calf in the previous 12 months: ME & TE Broome

481: South Devon - special - Best Cow & Calf on Performance & Inspection. Cows to have had at least three full term calves and to be Breedplan recorded: ME & TE Broome

482: South Devon - heifer or cow born between 1 January and 31 December 2015. Those born after 30 June to be certified in calf or with calf at foot: Connor Whitehead

483: South Devon - calf, born on or after 1 January 2018: Connor Whitehead

484: South Devon - heifer, born between 1 January and 31 December 2016: Mrs Jane Archer

485: South Devon - heifer, born between 1 January and 31 December 2017: Hadley Farms Ltd

486: South Devon - champion female: Connor Whitehead

487: South Devon - bull, born on or before 31 December 2014: Laity Farms

488: South Devon - bull, born in 2015 or 2016L: Roden Livestock

489: South Devon - bull, born on or after 1 January 2017: RW & SM Bostelmann

490: South Devon - special - Best Young Bull on Performance & Inspection, born on or after 1 January 2017 and Breedplan recorded: Laity Farms

491: South Devon - champion bull: Laity Farms

492: South Devon - breed champion: Laity Farms

493: South Devon - special - Best Opposite Sex to the Breed Champion: Connor Whitehead

494: South Devon - special - Best Polled Animal: Laity Farms

495: South Devon - special - Best animal forward from an exhibitor whose herd is within the East Midlands & Eastern Counties Region: ME & TE Broome

496: South Devon - special - Best Homebred Pair: Richard Hartshorn

497: South Devon - group of three - drawn from the South Devon breed classes, bred by and the property of the same exhibitor: Mrs Jane Archer

BRITISH LIMOUSIN

500: British Limousin - bull born before 31 December 2016: Barwood & Padfield

502: British Limousin - champion bull: Barwood & Padfield

503: British Limousin - maiden heifer born in 2017: Barwood & Padfield

504: British Limousin - heifer born in 2016: WJ & M Mash Ltd

505: British Limousin - heifer in milk or in calf: WJ & M Mash Ltd

506: British Limousin - cow in milk or in calf: Barwood & Padfield

507: British Limousin - champion female: Barwood & Padfield

508: British Limousin - breed champion - The Champion and Reserve Champion Bull and Female to parade: Barwood & Padfield

509: British Limousin - special - Best Group of Three drawn from the Limousin breed classes, th property of the same exhibitor: Barwood & Padfield

BRITISH SIMMENTAL

510: British Simmental - bull born on or after 1 January 2017: DA & LA Sapsed

511: British Simmental - bull born before 1 January 2017: Mr & Mrs LJ and EL Dowley

512: British Simmental - champion bull: DA & LA Sapsed

513: British Simmental - heifer born on or after 1 April 2017: DA & LA Sapsed

514: British Simmental - heifer born in 2016: Paul Gunther Livestock

515: British Simmental - cow in milk or in calf or heifer in calf, born in 2015, having calved before three years of age: DA & LA Sapsed

516: British Simmental - cow in milk or in calf born before 1 January 2015: Mr & Mrs LJ and EL Dowley

517: British Simmental - champion female: DA & LA Sapsed

518: British Simmental - breed champion - The Champion and Reserve Champion Bull and Female to parade. The Simmental Cattle Society kindly award a rosette: DA & LA Sapsed

519: British Simmental - special - Best Group of Three drawn from the British Simmental breed classes, the property of the same exhibitor: DA & LA Sapsed

ANY OTHER PURE BEEF BREED

520: Other beef breed - bull any age: Wissington Charolais (J&J Rix)

521: Other beef breed - champion bull: Wissington Charolais (J&J Rix)

522: Other beef breed - special - Best bull born on or after 1st January 2017: Wissington Charolais (J&J Rix)

523: Other beef breed - heifer born in 2017: D Knox

524: Other beef breed - hifer, born in 2016: Wissington Charolais (J&J Rix)

525: Other beef breed - heifer in milk or in calf: Wakeham-Dawson & Harmer

526: Other beef breed - cow in milk or in calf: Chandler & Dunn Ltd

527: Other beef breed - champion female: D Knox

528: Other beef breed - overall champion - The Champion and Reserve Champion Bull and Female to parade: Wissington Charolais (J&J Rix)

529: Other beef breed - special - Best British Blue Exhibit: Barwood & Padfield

530: Other beef breed - special - Best Charolais Exhibit: Wissington Charolais (J&J Rix)

531: Other beef breed - special - Best Group of Three drawn from the Any Other Pure Beef Breed classes, the property of the same exhibitor: Chandler & Dunn Ltd

COMMERCIAL BEEF

532: Commercial Beef - steer or heifer, any breed or cross sired by a native bull, suitable for the butcher: Beckbred Livestock

533: Commercial Beef - steer, any breed or cross (not shown in any breed class) suitable for the butcher: Mr Will Ketley

534: Commercial Beef - heifer, any breed or cross (not shown in any breed class) suitable for the butcher: Mr Will Ketley

535: Commercial Beef - champion - Best Butcher’s Beast: TA & LC Lyon & Son

536: Commercial Beef - special - Best Animal under 500kg: TA & LC Lyon & Son

537: Commercial Beef - special - Best Exhibit in the Commercial Beef classes bred in Suffolk by the exhibitor: JR Kent & Son

538: Commercial Beef - special - Best Pair drawn from the Commercial Beef classes, the property of the same exhibitor: Mrs R Parker

SHEEP

THE STEPHEN W COBBALD INTER-BREED CHAMPIONSHIP

539: Sheep I/B - supreme champion: Misses E & A Jones

540: Sheep I/B - special - Best Exhibit. The winners to parade from classes 625, 634 and 644: Mr Benn Lugsden

541: Sheep I/B - special - The Best Exhibit from a breed on The RBST Watchlist. The highest placed eligible Sheep to parade from classes 595, 617, 626, 636 and 645: Mr Benn Lugsden

542: Sheep I/B - pairs breed championship, one male and one female, being the best representation of the breed, not necessarily in the same ownership. Nominated by the breed judge at their discretion: Mr Thomas Stocking

543: Sheep I/B - group of three: Wakeham-Dawson & Harmer

YOUNG HANDLERS

544: Sheep junior handler aged 3-7 years on day of show: Mrs Jennifer Hughes

545: Sheep intermediate handler aged 8-12 years on day of show: Freddy Bethley

546: Sheep senior handler aged 13-19 years on day of show: Mr Kevin Byford

SUFFOLK SHEEP

547: Suffolk sheep - stock ram, two shear or older: None forward

548: Suffolk sheep - shearling ram: Stephen Cobbald

549: Suffolk sheep - single carded and trimmed ram lamb: Mr Thomas Stocking

550: Suffolk sheep - single ram lamb, untrimmed except as to squaring the tail: Mr Thomas Stocking

551: Suffolk sheep - pair untrimmed ram lambs: R Partridge & Son Ltd

552: Suffolk sheep - champion - best male exhibit drawn from existing classes: Mr Thomas Stocking

553: Suffolk sheep - special - best ram lamb in show: Mr Thomas Stocking

554: Suffolk sheep - flock ewe - two shear or older, to have reared a lamb in the year of the show: Stephen Cobbald

555: Suffolk sheep - shearling ewe: R Partridge & Son Ltd

556: Suffolk sheep - single carded and trimmed ewe lamb: KA & JE Titmus

557: Suffolk sheep - single ewe lamb, untrimmed except as to squaring the tail: G&E Beddie

558: Suffolk sheep - pair untrimmed ewe lambs: G&E Beddie

559: Suffolk sheep - group of three, one male and two females owned by one exhibitor to be drawn from existing classes: Stephen Cobbald

560: Suffolk sheep - champion - best female exhibit drawn from existing classes: R Partridge & Son Ltd

561: Suffolk sheep - special - the best exhibit from the ewe lamb classes: G&E Beddie G&E Beddie

562: Suffolk Sheep - breed champion - The Champion and Reserve Champion Male and Female to parade. Special Rosette presented by The Suffolk Sheep Society: Mr Thomas Stocking

COLOURED RYELAND

563: Coloured Ryeland - ram any age: Mrs Kim Dolden

564: Coloured Ryeland - ram lamb: P Jaques

565: Coloured Ryeland - ewe any age: Mrs Kim Dolden

566: Coloured Ryeland - ewe lamb: J Stone

567: Coloured Ryeland - champion - best exhibit: Mrs Kim Dolden

568: Coloured Ryeland - special - best pair: J Stone

HAMPSHIRE DOWN

569: Hampshire down - trimmed ram lamb born on or after 1 December 2017: Mr & Mrs D Middleditch & Son

570: Hampshire down - ram lamb born on or after 1 December 2017, untrimmed except for head and tail: Mr & Mrs D Middleditch & Son

571: Hampshire down - shearling ram, to be shorn bare on or after 1 March 2018: Misses E & A Jones

572: Hampshire down - trimmed ewe lamb born on or after 1 December 2017: Mr & Mrs D Middleditch & Son

573: Hampshire down - ewe lab born on or after 1 December 2017, untrimmed except for head and tail: Mr & Mrs D Middleditch & Son

574: Hampshire down - shearling ewe, to be shorn bare on or after 1 March 2018: Mr & Mrs D Middleditch & Son

575: Hampshire down - champion - Best Exhibit: Misses E & A Jones

576: Hampshire down - special - Best Pair. One male and one female being the best representation of the Breed, not necessarily in the same ownership. Nominated by the judge at their discretion: Misses E & A Jones

JACOB

577: Jacob - ram any age: Mr BD Coe

578: Jacob - ram lamb dropped in 2018: CA Coe & Son

579: Jacob - champion - Best male: CA Coe & Son

580: Jacob - ewe which has reared progeny during 2018: AR & Smith

581: Jacob - shearling ewe: AR & J Smith

582: Jacob - Ewe lamb dropped in 2018: CA Coe & Son

583: Jacob - champion - Best female: AR & J Smith

584: Jacob - special - Best Lamb. Prize Money generously donated by Bob and Trish Baker: CA Coe & Son

585: Jacob - breed champion - The Champion and Reserve Champion Male and Female to parade. Rosette offered by the Jacob Sheep Society: AR & J Smith

NORFOLK HORN

586: Norfolk Horn - ram two shear or over: Catfield Hall

587: Norfolk Horn - shearling ram: Catfield Hall

588: Norfolk Horn - ram lamb: Catfield Hall

589: Norfolk Horn - champion - best male: Catfield Hall

590: Norfolk Horn - ewe any age, having reared lambs in 2018: E&S Clover

591: Norfolk Horn - shearling ewe: Dameon Layt

592: Norfolk Horn - ewe lamb: Catfield Hall

593: Norfolk Horn - champion - best female: E&S Clover

594: Norfolk Horn - group of three, one male and two females: E&S Clover

595: Norfolk Horn - breed champion - The Champion and Reserve Champion Male and Female to parade: E&S Clover

596: Norfolk Horn - special - Best Exhibit owned and bred by a member of The Norfolk Horn Breeders’ Group: E&S Clover

SOUTHDOWN

597: Southdown - aged ram, shorn bare on or after 1 February 2018: EJ Cresswell

598: Southdown - shearling ram, shorn bare on or after 1 February 2018: Wakeham-Dawson & Harmer

599: Southdown - ram lamb, born 1 January - 28 February 2018: E Sargent

600: Ram lamb, born on or after 1 March 2018: Wakeham-Dawson & Harmer

601: Southdown - aged ewe shorn bare on or after 1 February 2018: Briggs Flock

602: Southdown - shearling ewe shorn bare on or after 1 February 2018: Wakeham-Dawson & Harmer

603: Southdown - ewe lamb born 1 January - 28 February 2018: Miss Emily-May Elnaugh

604: Southdown - ewe lamb, born on or after 1 March 2018: Wakeham-Dawson & Harmer

605: Southdown - group of four, comprising a ram (shearling or over), a ram lamb, a ewe (shearling or over) and a ewe lamb: DS & P Humphrey

606: Southdown - breed champion - Male or Female: EJ Cresswell

WENSLEYDALE

607: Wensleydale - aged ram: Mrs Susan Holdich

608: Wensleydale - shearling ram: Mrs Susan Holdich

609: Wensleydale - ram lamb: CA Coe & Son

610: Wensleydale - champion - best male: Mrs Susan Holdich

611: Wensleydale - aged ewe: Mrs Susan Holdich

612: Wensleydale - yearling ewe, in full wool: CA Coe & Son

613: Wensleydale - shearling ewe: Mrs Susan Holdich

614: Wensleydale - ewe lamb: CA Coe & Son

615: Wensleydale - group of three, one male and two females, owned by the exhibitor and drawn from the existing classes: CA Coe & Son

616: Wensleydale - champion - best female: CA Coe & Son

617: Wensleydale - breed champion - The Champion and Reserve Champion Male and Female to parade: CA Coe & Son

OTHER LONGWOOL BREEDS

618: Longwool - ram any age: Chris Sander

619: Longwool - ram lamb: Chris Sander

620: Longwool - champion - best male: Chris Sander

621: Longwool - shearing ewe: Chris Sander

622: Longwool - ewe - two shear and over: Mr BD Coe

623: Longwool - ewe lamb: Alison Allen

624: Longwool - champion - best female: Chris Sander

625: Longwool - breed champion - The Champion and Reserve Champion Male and Female to parade: Chris Sander

626: Longwool - special - Animals on the Rare Breeds Priority & Minority Category List to parade: Chris Sander

OTHER DOWN BREEDS

627: Down Breeds - ram any age: Mr Benn Lugsden

628: Down Breeds - ram lamb: JH Kemball

629: Down Breeds - champion - best male: Mr Benn Lugsden

630: Down Breeds - ewe any age, having reared lambs in 2018: L&P Newman

631: Down Breeds - shearling ewe: Mr Benn Lugsden

632: Down Breeds - ewe lamb: Mr Benn Lugsden

633: Down Breeds - champion - best female: Mr Benn Lugsden

634: Down Breeds - breed champion - The Champion and Reserve Champion Male and Female to parade: Mr Benn Lugsden

635: Down Breeds - special - Best Oxford Down Exhibit. The Oxford Down Sheep Breeder’s Association Rosette: RG & SA Banks

OTHER NATIVE BREEDS

637: Native Breeds - ram any age: Mr Benn Lugsden

638: Native Breeds - ram lamb: Oak Lleyn-Whitehead Sisters

639: Native Breeds - champion - best male: Mr Benn Lugsden

640: Native Breeds - ewe any age, having reared lambs in 2018: Mr Benn Lugsden

641: Native Breeds - shearling ewe: Oak Lleyn-Whitehead Sisters

642: Native Breeds - ewe lamb: Mr Benn Lugsden

643: Native Breeds - champion - best female: Oak Lleyn-Whitehead Sisters

644: Native Breeds - breed champion - The Champion and Reserve Champion Male and Female to parade: Mr Benn Lugsden

645: Native Breeds - special - Animals on the Rare Breeds Watchlist to parade. For eligible breeds, please see the current 2018 RBST Watchlist: Mr Benn Lugsden

CHAROLLAIS

646: Charollais - ram any age: Mr & Mrs GC & CJ Watson

647: Charollais - ram lamb born on or after 1 December 2017: KA & JE

Titmus

648: Charollais - ewe any age: Mr & Mrs GC & CJ Watson

649: Charollais - ewe lamb born on or after 1 December 2017: Mr & Mrs GC & CJ Watson

650: Charollais - champion - Best exhibit: Mr & Mrs GC & CJ Watson

651: Charollais - special - Best Pair. One male and one female being the best representation of the Breed, not necessarily in the same ownership : Mr & Mrs GC & CJ Watson

TEXEL:

652: Texel - ram two shear or older: Stephen Cobbald

653: Texel - shearling ram: T&J Prentice

654: Texel - ram lamb dropped in 2018: A Pinny

655: Texel - shearling ewe: Stephen Cobbald

656: Texel - ewe lamb dropped in 2018: Ulmus Flock

657: Texel - group of three owned and bred by exhibitor: T&J Prentice

658: Texel - champion - best exhibit: T&J Prentice

659: Texel - special - best pair. One male and one female being the best representation of the breed, not necessarily in the same ownership: A Pinny

660: Texel - special - best exhibit bred by a member of The Eastern Texel Breeders’ Club: T&J Prentice

COMMERCIAL SHEEP AND BUTCHERS LAMBS

667: Commercial sheep - single ewe, any age, with her own lamb(s) at foot: Mr Tom Martin

668: Commercial sheep - two cross-bred ewe lambs: Mr Tom Martin

669: Commercial sheep - two cross-bred shearling ewes to be shorn, but not before 1st May 2018: Joshua Jack

670: Commercial sheep - champion - best exhibit in the previous three classes: Joshua Jack

671: Commercial sheep - pair of lambs of any pure breed or cross, suitable for the butcher: J McInnes Skinner

672: Commercial sheep - pair of lambs of any pure breed or cross, suitable for the butcher: Rebecca Spry

673: Commercial sheep - champion - best pen of Butchers’ Lambs: Rebecca Spry

FLEECE COMPETITION

674: Fine (including Down and Down Cross): Teresa Cook

675: Medium (including half-bred, Kent, Texel, Lleyn): Eileen Etheridge

676: Lustre (including Bluefaced Leicester, Wensleydale, Lincoln, Devon and Cotswold): CA Coe & Son

677: Naturally Coloured (including Jacob, Herdwick, Black Welsh Mountain or any other naturally coloured pure-bred or cross-bred fleece): Chris Sander

678: Champion - best fleece: CA Coe & Son

GOATS

790: Young handler - aged 15 years and under on the day of the show: Ms EJ Randall

791: Saanen/British Saanen - female goat that has borne a kid, any age, in milk, entered in the Saanen or British Saanen sections of the Herd Book: David Will

792: British Alpine - female goat that has borne a kid, any age, in milk, entered in the British Alpine section of the Herd Book: Mrs DM Randall

793: Toggenburg/British Toggenburg - female goat that has borne a kid, any age, in milk, entered in the Toggenburg or British Toggenburg sections of the Herd Book: J Bingham

794: Angloe-Nubian - female goat that has borne a kid, any age, in milk, entered in the Anglo-Nubian section of the Herd Book: CJ Nye

795: AOV - female goat that has borne a kid, any age, in milk, any other variety: J Bingham

796: Saanen/British Saanen - goatling that has not borne a kid, over 1 year but not exceeding 2 years, entered in the Saanen or British Saanen sections of the Herd Book: Mrs Christine Pert

797:British Alpine - goatling that has not borne a kid, over 1 year but not exceeding 2 years, entered in the British Alpine section of the Herd Book: Mrs DM Randall

798: Toggenburg/ British Toggenburg - goatling that has not borne a kid, over 1 year but not exceeding 2 years, entered in the Toggenburg or British Toggenburg sections of the Herd Book: J Bingham

799: Anglo-Nubian - goatling - that has not borne a kid, over 1 year but not exceeding 2 years, entered in the Anglo-Nubian section of the Herd Book: CJ Nye

800: AOV - goatling that has not borne a kid, over 1 year but not exceeding 2 years, any other variety: CJ Nye

801: Female kid, over 2 months but not exceeding 1 year, any breed: Mr T & Mrs J Francis

807: Champion - best exhibit: J Bingham

PEDIGREE PIGS

LARGE BLACK

742: Large Black - boar, born on or after 1 July 2017: PE Churchyard & Son

743: Large Black - boar, born on or after 1 January 2018: PE Churchyard & Son

744: Large Black - breeding sow, born before 1 July 2017: J Bell-Tye

745: Large Black - gilt, born on or after 1 July 2017L Mr D Cullington

746: Large Black - gilt, born on or after 1 September 2017: Mr J Bell-Tye

747: Large Black - gilt, born on or after 1 January 2018: Kristina Cullington

748: Large Black - special - best Large Black exhibit: PE Churchyard & Son

SUPREME CHAMPIONSHIP & SPECIAL CLASSES

763: Supreme champion - The best exhibit of each breed to parade. The British Pig Association Championship Rosettes: Mrs Hayley Lake

766: Special - Best exhibit bred and produced by an exhibitor living in Suffolk, to have been shown in the pedigree pig classes: Teresa Cook

PAIR CLASSES

767: Best pair of white pigs, either sex or mixed, which have competed in the existing classes and are the property of one exhibitor. No rosettes to be worn: MJ Kiddy & Son

768: Best pair of coloured pigs, either sex or mixed, which have competed in the existing classes and are the property of one exhibitor. No rosettes to be worn: PE Churchyard & Son

769: Overall champion pair of pigs. The Champion and Reserve will be chosen from: PE Churchyard & Son

BPA PIG OF THE YEAR

770: BPA Pig of the Year - best Modern Male: David Finch

771: BPA Pig of the Year - best Modern Female: David Finch

772: BPA Pig of the Year - best Traditional Male: PE Churchyard & Son

773: BPA Pig of the Year - best Traditional Female: Mr D Cullington

774: BPA Suffolk Show heat winner: Mr D Cullington

BPA YOUNG PIG OF THE YEAR

775: BFA Young Pig of the Year - best young boar, born in 2018: PE Churchyard & Son

776: BFA Young Pig of the Year - best young gilt, born in 2018: Kristina Cullington

COMMERCIAL PIGS

780: Commercial - pair of pork pigs, 55-70kg, any breed or cross: PD & GS Mortimer

781: Commercial - single pork pig, 55-70kg, any breed or cross: PD & GS Mortimer

782: Commercial - pair of cutter pigs, 71-82kg, any breed or cross: PD & GS Mortimer

783: Commercial - single cutter pig, 71-82kg, any breed or cross: PD & GS Mortimer

784: Commercial - pair of bacon pigs, 83-95kg, any breed or cross: PD & GS Mortimer

785: Commercial - single bacon pig, 83-95kg, any breed or cross: PD & GS Mortimer

786: Commercial - pair of traditional pigs, up to 95kg: Mrs Marilyn Keymer

787: Commercial - single traditional pig, up to 95kg: Mrs Marilyn Keymer

788: Commercial Pigs - special - best Pair drawn from: PD & GS Mortimer

789: Commercial Pigs Champion - best single exhibit drawn from: PD & GS Mortimer

OTHER COLOURED BREEDS - GLOUCESTERSHIRE OLD SPOTS AND OXFORD SANDY & BLACK

900: Traditional coloured breeds - boar, born on or after 1 July 2017: Teresa Cook

901: Traditional coloured breeds - boar, born on or after 1 January 2018: Teresa Cook

902: Traditional coloured breeds - breeding sow, born before 1 July 2017: Barley Fen Crafts Ltd

903: Traditional coloured breeds - gilt, born on or after 1 July 2017: Kristina Cullington

904: Traditional coloured breeds - gilt, born on or after 1 September 2017: Mr & Mrs Glocking

905: Traditional coloured breeds - gilt, born on or after 1 January 2018: Kristina Cullington

906: Gloucestershire Old Spots - special - Best Gloucestershire Old Spots exhibit: Mr & Mrs Glocking

907: Oxford Sandy & Black - special - best Oxford Sandy & Black exhibit: Kristina Cullington

OTHER COLOURED BREEDS - BERKSHIRE, BRITISH SADDLEBACK & HAMPSHIRE

908: Modern coloured breeds - boar, born in 2017, on or after 1 July: Mrs Marilyn Keymer

909: Modern coloured breeds - boar - born in 2018, on or after 1 January: Mrs Marilyn Keymer

910: Modern coloured breeds - breeding sow, born before 1 July 2017: Mrs Hayley Lake

911: Modern coloured breeds - gilt, born in 2017 on or after 1 July: Mrs Hayley Lake

912: Modern coloured breeds - gilt, born in 2017 on or after 1 September: Mr & Mrs Glocking

913: Modern coloured breeds - gilt, born in 2018 on or after 1 January: Mrs Marilyn Keymer

914: Berkshire - special - best Berkshire exhibit: Mr & Mrs Glocking

916: Hampshire - special - best Hampshire exhibit: MJ Kiddy & Son

WHITE BREEDS - BRITISH LOP AND MIDDLE WHITE

917: Traditional white breeds - boar, born in 2017, on or after 1 July: MJ Kiddy & Son

918: Traditional white breeds - boar, born in 2018 on or after 1 January: Mrs Hayley Lake

919: Traditional white breeds - breeding sow, born before 1 July 2017: Mrs Hayley Lake

920: Traditional white breeds - gilt, born in 2017 on or after 1 July: MJ Kiddy & Son

923: British Lop - special - best British Lop exhibit: MJ Kiddy & Son

924: Middle White - special - best Middle White exhibit: MJ Kiddy & Son

WHITE BREEDS - LARGE WHITE AND WELSH

925: Modern white breeds - boar, born in 2017 on or after 1 July: Wakeham-Dawson & Harmer

926: Modern white breeds - boar, born in 2018 on or after 1 January: David Finch

927: Modern white breeds - breeding sow, born before 1 July 2017: Teresa Cook

928: Modern white breeds - gilt, born in 2017 on or after 1 July: David Finch

929: Modern white breeds - gilt, born in 2017 on or after 1 September: Wakeham-Dawson & Harmer

930: Modern white breeds - gilt, born in 2018 on or after 1 January: David Finch

931: Large White - special - best Large White exhibit: Teresa Cook

932: Welsh - special - best Welsh exhibit: Wakeham-Dawson & Harmer

The BBC TV presenter Dan Snow has stressed the importance of preserving Suffolk’s precious history – and shared an surprising anecdote about a near-death experience in one of the county’s most famous rivers.

Rail services between Ipswich and Felixstowe are being reinstated after “slippery rails” left lines between the two towns blocked.

A pigeon cull on Ipswich Waterfront has been suspended following plans from protestors to “disrupt” the event.

A woman has been taken to hospital with serious injuries after a crash on the Dock Gate Roundabout in Felixstowe.

The big event may be more than nine months away - but councils and transport companies are making big plans for Ed Sheeran’s concerts in Ipswich next August Bank Holiday.

Restoring a village pub that was once John Peel’s favourite watering hole has been a labour of love for two families in Rattlesden, who couldn’t bear to see their local pub falling into a state of disrepair.

Schoolchildren joined a poignant suffragette march through Ipswich to mark the 100th anniversary of women getting the vote.

This was the moment a miraculous double rainbow appeared over an Ipswich school.

The Ipswich-based Volvo retailer, Donalds Garage has celebrated the opening of their new multi-million-pound showroom at Futura Park.

Suffolk and Essex are to received more than £20m extra from the government to maintain their local road network next year.

Most read

Show Job Lists

Topic pages

Newsletter Sign Up

Ipswich Star daily newsletter
Sign up to receive our regular email newsletter

Our Privacy Policy

MyDate24 MyPhotos24