County badminton team win promotion

SUFFOLK's second time cruised to victory at the weekend to claim promotion in the Victor Sports Inter County Championships Division 5B.The side beat their closet rivals, Worcestershire third team, by 13 rubbers to wto The tie did not start entirely Suffolk's way as they lost the top ladies' singles and second men's singles,.

SUFFOLK's second time cruised to victory at the weekend to claim promotion in the Victor Sports Inter County Championships Division 5B.

The side beat their closet rivals, Worcestershire third team, by 13 rubbers to wto

The tie did not start entirely Suffolk's way as they lost the top ladies' singles and second men's singles,.

The balance was soon redressed when David Block in the top singles won a close encounter in two games abd Amanda Newcomes in the second ladies' singles overcame her Worcestershire opponent in two games.

And although Suffolk won all the remaining rubbers it was in no way one-sided.

In the other match played at the same time Suffolk first team beat a depleted Norfolk second team in Division 3B by 12 rubbers to three.

Most Read

In the main, this match was a very one-sided affair with the result almost a forgone conclusion with Norfolk being two ladies short.

Suffolk First Team v Norfolk Second Team

Suffolk Names First

Men's Singles: Jonathan Isaacson beat Christian Nielson 21-11 21-8, Matthew Clackett bt Michael Philpott 21-13 21-10.

Ladies Singles: Toni Sturgeon bt Katie Scotter 21-9 21-12, Alys Kindred bt Sarah Lewin 21-17 13-21 21-12.

Men's Doubles: David Wade & Matthew Clackett bt Christian Nielsen & Paul Daines 21-15 21-19, David Wade & Matthew Clackett lost to Michael Philpott & Jon Attmore 13-21 19-21, Miguel Soler & Jonathan Isaacson lost to Christian Nielsen & Paul Daines 21-16 11-21 18-21, Miguel Soler & Jonathan Isaacson bt Michael Philpott & John Attmore 22-20 21-19.

Ladies Doubles: Janet Mulvey & Alys Kindred bt Katie Scotter & Sarah Lewin 21-7 21-14, Jo Hughes & Toni Sturgeon bt Katie Scotter & Sarah Lewin 21-5 21-7.

Mixed Doubles: David Wade & Jo Hughes bt Jon Attmore & Katie Scotter 21-16 21-15, Jonathan Isaacson & Toni Sturgeon lost to Paul Daynes & Sarah Lewin 19-21 21-12 15-21.

Result: With three rubbers conceded Suffolk won by 12 rubbers to Norfolk's 3.

Suffolk Second Team v Worcestershire Third Team

Suffolk Names First

Men's Singles: David Block bt Dan Cole 21-16 21-17, Daniel Hooper lost to Richard Geary 21-12 8-21 19-21.

Ladies Singles: Laura Jacobs lost to Heather Crump 12-21 12-21, Amanda Newcombe bt Kirsty O'Shaughrerey 21-8 21-13.

Mixed Singles: Peter Sidaway & David Poole bt Simon Rhoden & Martin Francis 18-21 21-12 21-19, Peter Sidaway & David Poole bt Dan Cole & Richard Geary 21-16 21-12, Richard Savory & David Block bt Simon Rhoden & Martin Francis 20-22 21-15 21-16, Richard Savory & David Block bt Dan Cole & Richard Geary 21-19 21-12.

Ladies Doubles: Amanda Newcombe & Lindsee Bullett bt Heather Crump & Jodie Lane 23-21 20-22 21-19, Amanda Newcombe & Lindsee Bullett bt Kirsty O'Shaughrerey & Linda Chiltern 21-12 6-21 21-19, Susan Poole & Laura Jacobs bt Heather Crump & Jodie Lane 21-17 21-16, Susan Poole & Laura Jacobs bt Kirsty O'Shaughrerey & Linda Chiltern 15-21 21-19 21-9.

Mixed Doubles: Peter Sidaway & Susan Poole bt Simon Rhoden & Heather Crump 21-14 23-21, David Poole & Amanda Newcombe bt Dan Cole & Jodie Lane 21-15 19-21 21-19, David Hooper & Lindsee Bullett bt Richard Geary & Linda Chiltern 21-18 21-14.

Result: Suffolk Second Team 13 Worcestershire Third Team 2.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter