Second-place finish for Deben

DEBEN Swimming Club finished in second place as they competed for the first time in the Florida Coaches Shield Gala at Halstead Leisure Centre.Host club Halstead fielded two teams, with Witham and Dunmow providing the other competition.

DEBEN Swimming Club finished in second place as they competed for the first time in the Florida Coaches Shield Gala at Halstead Leisure Centre.

Host club Halstead fielded two teams, with Witham and Dunmow providing the other competition.

There were notable swims by many of the Deben competitors including brother and sister, Jon and Joanne Crisp. Joanne came closest to an individual victory in her 100m freestyle event.

Six swimmers recorded personal bests with one of the youngest members of the team, Robert Attwater, knocking over five seconds off of his 50m butterfly best time.

Despite no individual wins, Deben still managed to finish second overall, an outstanding team performance.

This week, Deben Swimming Club's Teaching Section are holding their annual Distance Night. This gives the opportunity for most of the younger swimmers in the club to earn certificates and badges by completing various distances from five to 1,500 metres.

Most Read

The Teaching Section has 126 children on its register, ranging from a complete beginners group, through to a more advanced lengths group, which prepares swimmers for the competitive squads within the club.

While giving the children the chance to swim further than they have previously been used to, the emphasis is also on completing their chosen distance in one recognisable stroke on either their front or back.

Team results

1st Halstead A 110 pts, 2nd Deben 192 pts, =3rd Halstead B 110 pts, =3rd Witham 110 pts, 5th Dunmow 73 pts.

Individual results

G 11/13yrs 4x50m Freestyle Relay

2nd - S.Gould, L.Richardson, LA Fagg, S.Fagg - 2.27.05

B 11/13yrs 4x50m Freestyle Relay

3rd - C.Gibbs, R.Attwater, C.Lynch, O.Norman - 2.25.19

G 15yrs/Open 4x50m Medley Relay

2nd - L.Duffy, L.Cotton, J.Aston, J.Crisp - 2.37.71

B 15yrs/Open 4x50m Medley Relay

3rd - J.Battle, Ja. Battle, E.Love, J.Crisp - 2.19.21

G 11yrs 50m Breaststroke

3rd - Beccy Wilson - 47.41

B 11yrs 50m Breaststroke

2nd - Conor Lynch - 47.98

G 13yrs 50m Butterfly

3rd Sonia Gould - 41.57

B 13yrs 50m Butterfly

4th - Oliver Norman - 39.81

G 15yrs 100m Freestyle

5th - Jessica Aston - 1.16.43

B 15yrs 100m Freestyle

4th - Jamie Battle - 1.10.48

G Open 100m Backstroke

3rd - Laura Cotton - 1.27.89

B Open 100m Backstroke

4th - Jon Battle - 1.15.63

G 11yrs 50m Butterfly

4th - Beccy Wilson - 46.35

B 11yrs 50m Butterfly

3rd - Robert Attwater - 49.59

G 13yrs 50m Freestyle

4th - Sian Fagg - 36.38

B 13yrs 50m Freestyle

3rd - Oliver Norman - 33.95

G 15yrs 100m Backstroke

3rd - Laura Cotton - 1.29.05

B 15yrs 100m Backstroke

4th - Edward Love - 1.25.52

G Open 100m Breaststroke

3rd - Joanne Crisp - 1.38.07

B Open 100m Breaststroke

2nd - Jon Crisp - 1.23.62

G 11/13yrs 4x50m Medley Relay

4th - S.Gould, B.Wilson, S.Fagg, L-A.Fagg - 2.55.51

B 11/13yrs 4x50m Medley Relay

2nd - C.Lynch, A.Marshall, C.Gibbs, R.Attwater - 2.53.78

G 15yrs/Open 4x50m Freestyle Relay

2nd - L.Cotton, J.Aston, L.Duffy, J.Crisp - 2.16.13

B 15yrs/Open 4x50m Freestyle Relay

3rd - E.Love, Ja.Battle, J.Crisp, J.Battle - 2.00.06

G 11yrs 50m Freestyle

5th - Lucy Richardson - 38.05

B 11yrs 50m Freestyle

4th - Robert Attwater - 40.76

G 13yrs 50m Backstroke

2nd - Sonia Gould - 40.66

B 13yrs 50m Backstroke

2nd - Chris Gibbs - 40.45

G 15yrs 100m Breaststroke

4th - Louise Duffy - 1.39.97

B 15yrs 100m Breaststroke

2nd - Edward Love - 1.36.14

B Open 100m Butterfly

4th - Jon Battle - 1.11.32

G 11yrs 50m Backstroke

2nd - Leigh-Anne Fagg - 45.45

B 11yrs 50m Backstroke

2nd - Conor Lynch - 43.88

G 13yrs 50m Breaststroke

3rd - Sian Fagg - 46.87

B 13yrs 50m Breaststroke

3rd - Alex Marshall - 45.17

G 15yrs 100m Butterfly

3rd - Louise Duffy - 1.32.30

B 15yrs 100m Butterfly

2nd - Jamie Battle - 1.27.76

G Open 100m Freestyle

2nd - Joanne Crisp - 1.12.01

B Open 100m Freestyle

3rd - Jon Crisp - 1.02.23

Mixed 8 x 25m Freestyle Relay

2nd - L.Richardson, S.Gould, J.Aston, J.Crisp / C.Lynch, O.Norman, J.Battle, J.Crisp - 2.04.17

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter