Capel shows value of flower power

VILLAGERS in Capel St Mary showed off their tulips and turnips at their annual Flower and Produce Show.Organisers were pleased so many people came along to admire the fruit and vegetables on display as well as the crafts, cookery and photos.

VILLAGERS in Capel St Mary showed off their tulips and turnips at their annual Flower and Produce Show.

Organisers were pleased so many people came along to admire the fruit and vegetables on display as well as the crafts, cookery and photos.

Phil Hickley from the village's allotments association, which organised the show, said: “It was extremely good.

“We had 650 exhibits from around 90 people which was well up on last year. All the judges commented on the quality of the exhibits; everyone did really well.”

He said the most popular categories were the 'mammoth' vegetables classes which included a 70kg (154lb) pumpkin and a 61.8cm (two feet) runner bean.

But Mr Hickley stressed that the event was not just for members of the allotments association and said that people had come from as far away as Felixstowe and Sudbury.

Most Read

He added: “The children also got involved which is good because it gets them thinking about produce and encourages their own interests. It also gives them a sense of community involvement even though not everyone wins prizes.”

The winners

Albert Coppen Memorial Cup (Vegetables): David Cole

Mammoth Pumpkin Trophy: David Cole

Tom Richardson Memorial Cup (Mammoth Vegetables): David Cole

Ronald Tucker Prize (The Longest Runner Bean): Gavin Leeks

By-Pass Nurseries Cup (Floral): Sandra Hunt

Capel Residents Cup: Gavin Leeks

Walter Woodcock Memorial Trophy (Novice Exhibitors): Gavin Leeks

Novelty Award: Graham Whybrow

Roger and Joan Pearce Memorial Cup (Fruit Classes): Terry Bramer

Allotments Association Floral Cup (Flower Arranging): Sandra Hunt

Allotments Association Novice Arranger Cup: Joan Wood

Allotments Association Supercook Cup: Hazel Maudsley

Handicrafts Cup: Pat White

Photography Trophy: Charles Heath

Children's Cup (Under 10 Years): Lily Leeks

Children's Cup (10 To 14 Years): Emily Pilkington

RHS Banksian Medal: John Mower

Merit Cup: Joan Wood

Ransomes and Rapier Cup: Andrew Tokely

Lodge Fuchsia Trophy: Geoff Cox

Andrew Tokely Cup: John Mower

Eric King Memorial Cup: Ian Fraser

David and Olga Whybrow Decanter (Best Kept Allotment): Graham Whybrow

Best Kept Allotment (Newcomers): Graham Leach