Federation team play fixture at Spalding

THE Executive of the Suffolk County Bowls Association (Federation) travelled to Spalding Castle Complex to play Lincolnshire last Sunday in their annual match for the Marquis of Bristol Trophy.

THE Executive of the Suffolk County Bowls Association (Federation) travelled to Spalding Castle Complex to play Lincolnshire last Sunday in their annual match for the Marquis of Bristol Trophy.

Much to the delight of Suffolk president Ray Dearing they managed to retain the trophy, winning by nine shots 137 to 128

Rink details: (Suffolk Executive first): Paul Staff Pat Nagle & Geoff Barker 17, B Allen C Boodley & C Dexter 22

Peter Orford John Chambers & Peter Plummer 35, G Kitchen P Rudd & S Avison 13


You may also want to watch:


Mick Nunn John Woollard & Fred Spinks 19, K Richardson C Mudd & D Johnson 26

Geoff Sallows Mike Farthers & Don Catchpole 18, P Harris K Harrison & R Askey 27

Most Read

Jimmy Summons Gordon Turnbull & Ray Dearing 25, A Collins P Asplen & M Asplen 20

Keith Crabbe Peter Wright & Robert Lillistone 23, A Darnin J Sivill & G Swann 20

Both Suffolk teams start their programme on Saturday when they travel to Peterborough & Whittlesey to play Northants (both games commence at 2pm.).

Following the trials held at Kessingland Bowls Club, the Adams selectors decided to make only one change, a forced one, so Shame Wildon, who skipped an unbeaten rink in the Newton team last year, finds himself promoted to the senior squad.

The selected team to play at Whittlesey Manor is: Mark Cole (Kessingland) David Cattermole (Stradbroke & Dist) Shane Wildon (California), David Cattermole (Thorndon) Brian Thorpe (Thorndon) David Rayfield (Kirton & Falkenham), Stuart Ayers (Laxfield) Ray Utteridge (Waldringfield & Dist) David Brown (St Botolphs), J Summons (Kessingland) Nimbus Bunn (Kessingland) Joe Bugg (Old Newton), Alan Brunton (Laxfield) Kelvin Farman (Kessingland) Chris McIntyre (Thorndon), Paul Utting (Wrentham) Justin Sims (Norbridge) Mick Page (California).

Non-playing captain: Peter Plummer.

In the Newton side, one forced change has had to be made since the final selection following the trials so the following will represent Suffolk to play at Parkway BC Peterborough in their bid to retain the trophy: Richard Parker (Alderton) Clive Baker (Alderton) Peter Dixon (Walsham - Le - Willows), Mark Baker (Tunstall) Billy Elliston (Norbridge) Erol Feaveayear (Ixworth), Derek Rookyard (Thornham Magna) Keith Crabbe (Thorndon) David Canfer (Thornham Magna), Paul Cullum (Stone Lodge) Kevin Halls (California) Ian Page (California), Ivan Doe (Thornham Magna) Daniel Staff (Coney Weston Swan) Phillip Nunn (Norbridge), Bernard Firman (Stowmarket Woodfield) Shaun Cook (Thurlton) Barry Creasey (Norbridge).

Non-playing captain John Woollard (Grundisburgh).

Reserve: Keith Fox (Kirton & Falkenham)

The coach will leave Norbridge at 8.50am, Stoke White Horse 9.15am, Denmark Green Diss 9.30am.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter